Bałagan w domu


Jakie właściciele psów mają nastawienie do spraw związanych z tresurą swego czworonoga poznać można po kilku rzeczach. Jedną spośród nich jest to, w jaki sposób zwierzę zachowuje się, kiedy zostaje samo w domu. Niestety, w większości przypadków posiadacze psów nie wypadają tutaj w najlepszym świetle, ponieważ zachowanie czworonoga pozostawia w takiej sytuacji – mówiąc bardzo delikatnie – sporo do życzenia. Zdecydowanie najczęściej pojawiającym się przy tej okazji kłopotem jest problem taki jak demolka – czyli sytuacja, kiedy pies zostawiony w domu sam zamienia mieszkanie w totalny chaos.

Jaka jest tego przyczyna? Bardzo prosta – zakłócenie u zwierzęcia poczucia bezpieczeństwa. Wiele osób zatem zapyta w tym momencie, skąd się to wzięło? Otóż z niewłaściwego wychowania psa poprzez nadmierne przywiązanie go do siebie. Oczywiście, pragniemy swoich pupili traktować niczym członków rodziny, to całkowicie zrozumiałe, nie mniej jednak nie wolno nam zapominać – chociaż jest to w praktyce trudne – o postawieniu pewnych granic. Pies, chociaż generalnie jest zwierzęciem stadnym, musi też umieć radzić sobie w pojedynkę. Nie wolno pozbawiać go jego indywidualizmu, a to się właśnie dzieje, kiedy w nadmierny sposób przywiązujemy go do siebie. Wracając do domu i widząc dookoła wszystko porozwalane, reagujemy zwykle krzykiem, licząc w ten sposób na to, że pies cokolwiek z tego zrozumie i że na przyszłość weźmie to sobie do serca. Otóż zwierzę tego nie rozumie, nie kojarzy krzyku z bałaganem, który w mieszkaniu narobił i zdenerwowanie właściciela jest dla niego czymś kompletnie niepojętym.

Ale cóż – skoro się do takich sytuacji doprowadziło, to trzeba to wszystko odkręcić i nie ma się co spodziewać, że pójdzie łatwo i gładko. Bardzo pomocne okazać się w takich okolicznościach mogą elektroniczne obroże treningowe. Dzięki takiej obroży możemy wyeliminować złe zachowania naszego pupila poprzez ostrzeżenie dźwiękowe . Jeśli pies w dalszym ciągu nie reaguje na nasze komendy wtedy za pomocą pilota wysyłamy impuls, który napina psu mięśnie. Osobną odmianą tego typu obroży do szkolenia psów są systemy antyszczekowe i elektryczne pastuchy do tresury psów stosowane w ogrodzie, które mają za zadanie odpowiednio ograniczać szczekanie psów i zapobiegać ich ucieczkom poza wyznaczoną przestrzeń w ogrodzie. Jeżeli poświęcimy na taką tresurę kilka minut dziennie nasz pies podczas pobytu w domu przestanie niszczyć meble. a w ogrodzie da w końcu spokój przekopywaniu cennych dla nas rabat kwiatowych itp. Nie mniej jednak takowy trening musi być koniecznie połączony z konwencjonalnymi metodami szkoleniowymi.


~ 20 sie 2010 ~

Napisane przez:


Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>