Właściwy sposób na tresurę


W dzisiejszych czasach podejście do kwestii związanych z tresowaniem psów uległo – w porównaniu z tym, co było kiedyś – zasadniczym zmianom. Dawniej uważano, że pies musi czuć przed właścicielem ogromny respekt, a nauczenie go tego jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez strach – to też nieposłuszne zwierzę było karane, na dodatek w bardzo bolesny sposób.

W ten sposób wymuszano na zwierzętach posłuszeństwo oraz uległość. Dzisiaj coś takiego traktowane jest w kategoriach znęcania się nad zwierzętami i jest to karalne, chociaż nadal zdaniem bardzo wielu osób tylko kara jest w stanie przemówić zwierzęciu do rozumu. Tymczasem podejść do treningów jest więcej, mówi się przeważnie w tym kontekście o systemie bazującym na nagradzaniu, ale i on nie jest pozbawiony wad. Bardzo też często w tresurze psów – zarówno tej amatorskiej, jak i profesjonalnej – wykorzystywany jest specjalny sprzęt w postaci obroży treningowych i antyszczekowych oraz elektrycznych pastuchów znanych również jako niewidzialne ogrodzenia.

Ich zastosowanie przynosi bardzo dobre efekty – pod warunkiem jednak, że nie są wykorzystywane do tego, aby poprzez ich użycie karać zwierzę, nie są bowiem od tego. Takie systemy są zazwyczaj wyposażone w ostrzeganie dźwiękowe oraz impuls korygujący niepoprawne zachowanie pupila.


~ 19 lip 2010 ~

Napisane przez:


Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>