Oduczenie psa szczekania to nie lada wyzwanie dla właściciela. W takim przypadku rewelacyjnym rozwiązaniem są obroże antyszczekowe. Jak sama ich nazwa sugeruje, podstawowym celem ich stosowania jest oduczenie czworonoga od uporczywego szczekania i wycia, co bywa bardzo uciążliwe dla otoczenia. Dostępne są na rynku rozmaite wersje takich urządzeń – jedne działają w oparciu o elektrostatyczne impulsy, inne zaś bazują na sygnałach ultradźwiękowych albo sprayach zapachowych. Alternatywę dla takich obroży stanowią specjalne nadajniki, które ustawia się niedaleko zwierzęcia – w przypadku nadmiernego szczekania wysyłają one ultradźwięki.
Bardzo istotny element każdej obroży antyszczekowej stanowi czujnik wibracji krtani. Dzięki niemu obroża nie włączy się, kiedy szczekał będzie inny pies. W modelach nieco bardziej wyspecjalizowanych poziom impulsów można zaprogramować. Źródło zasilania obroży stanowią baterie lub akumulatorki. Decydując się na oduczenie psa nadmiernego szczekania, wycia etc. przy użyciu obroży antyszczekowych, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Najlepiej zainwestować w obrożę wodoodporną, gdyż często bywa tak, iż pupil bawiący się na dworze wskoczy do oczka wodnego bądź stawu. Poza tym w sytuacji, kiedy pies jest mokry, obroża działa intensywniej – trzeba więc pamiętać, by obniżyć siłę impulsu.
Ponadto przy zakupie obroży antyszczekowej trzeba wziąć pod uwagę rasę psa – a przede wszystkim to czy jego sierść jest długa, czy też krótka. W zestawie powinny się bowiem znajdować elektrody zarówno krótkie, jak i długie. Co do samych obroży przeciw szczekaniu, najlepsze są te z regulowanym paskiem, który często jest też wymienny. Obroży antyszczekowych nie wolno stosować u psów poniżej szóstego miesiąca życia. Ponadto zwierzę musi być w dobrej kondycji – jeśli cokolwiek mu dolega, trzeba z zastosowaniem urządzenia poczekać, aż wyzdrowieje bądź skonsultować się z weterynarzem. W oduczaniu psa szczekania nie chodzi przecież o to, aby go skrzywdzić tylko żeby wyrobić pewne nawyki.
Zostaw komentarz