Obroża elektryczna – jak to tak naprawdę działa ?


Na samym wstępie należy zaznaczyć, że psy to bardzo inteligentne stworzenia. Dzięki temu możemy mówić o tresurze czy jakimkolwiek szkoleniu. Psy już od wielu lat pomagają w ratownictwie, stają się przewodnikami osób niewidomych i niepełnosprawnych. Inteligencja psów przez wielu jest niedoceniana.

Jeśli nie radzimy sobie z tresurą naszego pupila to przyczyną nie jest to, że pies jest w jakiś sposób mniej inteligentny od innych. Częstym, a nawet najczęstszym problemem jest to, że nie potrafimy takiej tresury przeprowadzić. Niewiele osób umie dawać psu jednoznaczne sygnały, bowiem emocje potrafią zmieniać ton naszego głosu i wtedy komenda może być przez psa najzwyczajniej nierozumiana. W tym wypadku pomóc może obroża elektryczna.

Sama nazwa urządzenia, jakim jest elektryczna obroża jest trochę myląca. Z samej nazwy można by było wywnioskować, że jest to coś co razi prądem. Nic bardziej mylnego. Obroża elektryczna nie ma nic wspólnego z rażeniem prądem. Impuls do korekcji zachowania psa jest impulsem elektrostatycznym o bardzo małym natężeniu. Znacznie większa siła impulsu (i to prawdziwego impulsu elektrycznego) używana jest w medycynie do leczenia ludzi. Więc impuls znacznie słabszy od tego, który używany jest w medycynie, nie może nikomu i niczemu zrobić krzywdy.

Impuls, który będzie używany w połączeniu z komendą będzie dawać psu jasne sygnały. Impuls jest zawsze tak samo odbierany przez psa, więc nie ma tu mowy o mylnych sygnałach. Dodatkowo obroża elektryczna dysponuje także formą ostrzegawczą przed impulsem. Może być to dźwięk lub wibracja w zależności, z której formy korzysta dany producent.

Zasada korzystania z obroży elektrycznej jest tak naprawdę bardzo prosta. Należy pamiętać o tym, że korzystanie z tego typu urządzenia równoznaczne jest z wypowiadaniem komend głosowych. O tym zapomnieć nam nie wolno. Jeśli po wypowiedzeniu komendy głosowej nasz pies nie reaguje to korzystamy z dźwięku ostrzegawczego lub też wibracji, by zwrócić na siebie uwagę psa. Jeśli w dalszym ciągu nasza komenda jest lekceważona to możemy posłużyć się impulsem korekcyjnym, ale wcześniej wydajmy jeszcze raz komendę głosową.

Trzymając się tej prostej zasady będziemy mogli bardzo szybko psa nauczyć, czego tak naprawdę od niego oczekujemy. Dzięki temu nasz pies będzie równie szczęśliwy jak my, bowiem będzie częściej nagradzany za swoje zachowanie przez właściciela.

Bezpieczna obroża elektryczna to taka, która nie pozwoli na podanie zbyt długiego impulsu korekcyjnego. Wszystkie obroże treningowe opatrzone certyfikatem ECMA chronią naszego czworonoga przed zbyt długim impulsem. Nawet, gdy będziemy wciskać przycisk odpowiadający za przesłanie impulsu bardzo długo, to impuls nie będzie trwał dłużej niż 8 sekund. Po tym czasie obroża zdezaktywuje się i jej ponowne uruchomienie będzie możliwe po paru minutach. Taka obroża to np. 100M Trainer marki PetSafe.

Skuteczna obroża elektryczna to taka, która uczy użytkownika mądrego zastosowania. Są to wszystkie obroże, które posiadają regulowany poziom impulsu korekcyjnego, ostrzeganie: dźwiękowe lub wibracyjne oraz impulsy korekcyjne krótkie (trwające ułamek sekundy). Dzięki tym dwóm ostatnim możemy w połączeniu z komendą ostrzegać naszego psa o nieprzyjemnym skutku nieposłuszeństwa. Obroża, która zapewnia to wszystko nazywa się SportTrainer 1200.

Profesjonalna elektryczna obroża to oczywiście bardzo duży zasięg pracy. Jednym z takich modeli jest EXT6 irlandzkiej marki PAC. Zasięg tej obroży to aż 3.000 metrów. Ponadto do pilota można zastosować, aż 6 obroży elektrycznych co pozwala na tresurę wielu psów za pomocą jednego pilota. Warto nadmienić, że obroże marki PAC są wodoszczelne, nawet w zanurzeniu na kilka metrów. Pilot został wyposażony w czytelny, cyfrowy  wyświetlacz, która pokazuje między innymi ustawiony poziom impulsu.


~ 14 paź 2010 ~

Napisane przez:


Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>