Ważne czynniki w tresurze psa


Zdroworozsądkowa tresura psa nie polega na zrobieniu ze zwierzęcia automatu do wykonywania naszych poleceń, ale na tym, aby złe nawyki i zachowania zastąpić tymi właściwymi, nie pozbawiając przy tej okazji psa jego indywidualizmu. Jest to tak naprawdę bardzo ciężka praca wymagająca ogromnej cierpliwości – pamiętać trzeba o tym, że w rzeczywistości wszystko to przebiega inaczej aniżeli jest to opisane w specjalistycznych poradnikach. Każdy pies jest inny i wymaga zupełnie odmiennego potraktowania go. Z psem pracować można na wiele sposobów, ale liczą się tutaj przede wszystkim konsekwencja oraz systematyczność.

Poprawne ułożenie psów

To najistotniejsze cechy i nie można w żadnym wypadku poluzować przysłowiowej śruby. Pies to istota inteligentna, natychmiast wyczuje moment naszej słabości i oczywiście od razu go wykorzysta. Trening warto jest wspomagać specjalnymi, przeznaczonymi właśnie do tego celu obrożami elektrycznymi. Stanowią one znakomite uzupełnienie tresury oraz pomagają w osiąganiu lepszych rezultatów. W dzisiejszych czasach podejście do kwestii związanych z tresowaniem psów uległo – w porównaniu z tym, co było kiedyś – zasadniczym zmianom. Dawniej uważano, że pies musi czuć przed właścicielem ogromny respekt, a nauczenie go tego jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez strach – to też nieposłuszne zwierzę było karane, na dodatek w bardzo bolesny sposób. Dzisiaj coś takiego traktowane jest w kategoriach znęcania się nad zwierzętami i jest to karalne.

Podejść do treningów jest więcej, mówi się przeważnie w tym kontekście o systemie bazującym na nagradzaniu, ale i on nie jest pozbawiony wad. Bardzo też często w tresurze psów – zarówno tej amatorskiej, jak i profesjonalnej – wykorzystywany jest specjalny sprzęt w postaci obroży treningowych i antyszczekowych oraz elektrycznych pastuchów znanych również jako niewidzialne ogrodzenia. Ich zastosowanie przynosi bardzo dobre efekty – pod warunkiem jednak, że nie są wykorzystywane do tego, aby poprzez ich użycie karać zwierzę, nie są bowiem od tego.


~ 11 sty 2011 ~

Napisane przez:


Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>